Anne Frank Evi tarihi ve hikayesi sebebiyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bol bol resim çekildiği bir yer. Hitlerden saklanma amacıyla sığınak olarak kullanılan bu ev 1957 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Anne Frank, 1942 yılında almanlar tarafından toplanan yahudilerden olan bir genç kızdır. Almanların yahudileri toplamaya başlamasının ardından Anne Frank ve ailesi bu binada 25 ay boyunca saklanmış ve daha sonra bir ihbarla yakalanmıştır.

Anne Frank Evi Müzesi
Anne Frank Müzesi

Anne Frank bu sığınakta saklandığı 25 ay boyunca hergün günlük tutmuştur. Daha sonra bu günlük bulunup milyonlarca insan tarafından okunarak olaylar gün yüzüne çıkmıştır.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı mutlaka okuyun.

Müzeye girdiğinizde gerçekten farklı bir ortam sizleri bekliyor olacak. Zamanın mobilyalarının maketleri, kütüphane gibi görünen gizli geçit ve duvarla örülü pencereler müzenin en dikkat çeken ayrıntıları.

Anne Frank Evi Gizli Bölme
Amsterdam: Anne Frank Evi

Müzede gezerken tarih kokusunu net olarak hissedebilir ve çok farklı bir atmosfer olduğunu, sinevizyon canlandırması sayesinde Anne Frank Evi‘nde neler yaşandığını biraz da olsa anlayabilirsiniz.

Amsterdam’da gezilecek yerler listemde yer alan bu müze, belkide beni en çok etkileyen yer oldu diyebilirim. Turistlerin de en fazla ziyaret ettiği bu müzede uzun kuyruklar oluşabiliyor.

Eğer bu kuyruklarda beklemek istemiyorsanız biletinizi buradan biletinizi online alarak sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here