Madame Tussauds Müzesi Amsterdam başta olmak üzere Tokyo, Istanbul, New York, Hong Kong, Berlin ve Sidney gibi dünyanın gibi dünyanın 24 farklı şehrinde şubeleri olan balmumu müzesidir.

Madame Tussauds Kimdir

Madame Tussauds 1761 – 1850 yıllarında Fransa’da yaşamış bir hizmetçidir. Balmumu heykelciliğini amcasından öğrenip, amcasının ölümünden sonra kendisi balmumu heykel işine devam etmiştir.

Amsterdam Madame Tussauds Müzesi Nerede

Merkezi bir lokasyonda yer alan bu müzeye giderken hiç zorlanmadığımı söyleyebilirim. Müze, Amsterdam merkez bölgesinde yer alan Dam Meydanı üzerinde Peek&Cloppenburg binasında bulunuyor.

Madame Tussauds Müzesi Amsterdam
Madame Tussauds Müzesi – Eşsiz Balmumu Heykelleri

Amsterdam’da gezilecek yerler için listenizi hazırlarken Dam Meydanı ve Amsterdam Kraliyet Sarayı ile Madame Tussauds Müzesini aynı gün için planlayabilirsiniz çünkü birbirlerine çok yakın konumdalar.

Madame Tussauds Müzesi giriş ücreti 22 Euro, fakat benim gibi internet üzerinden satın alırsanız 12 Euroya halledebilirsiniz. Müze girişindeki uzun kuyruk ilk başta beni korkuttu, vaktimin çoğunun sıra beklemekle geçmesini istemiyordum.

Fakat korktuğum gibi olmadı ve sıraya girince hızla ilerlediğini gördüm. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledim diyebilirim. Peşinen söylemek gerekirse benim açımdan verdiğim ücrete ve beklememe değdi.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı mutlaka okuyun.

4 katlı bu bina tamamıyla balmumu heykelleriyle dolu. Müzeye ilk girdiğimde korku tüneli gibi biryerden geçtim ve daha sonra ünlülerin heykelleriyle karşılaştım.

Heykeller gerçekten çok etkileyici. Özellikle Lady Gaga, Bob Marley, Messi, David Beckham ve Obama heykelleri gerçekleri ile birebir diyebilirim.

Madame Tussauds Müzesi Amsterdam
Madame Tussauds Müzesi – Bob Marley Heykeli

Daha önceden tanımayıp orda balmumu heykelleri ile tanıştığım birçok ünlü isim de oldu tabiki. Bu heykellerle resim çekilmek serbest, fotoğraf makinanız yanınızda yoksa bu fırsatı kaçırdığınıza pişman olabilirsiniz.

Son söz olarak eğer benim gibi daha önce balmumu heykel müzesine girmediyseniz Madame Tussauds Müzesini ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here