Red Light District, Türkçe adıyla Kırmızı Fener Sokağı Amsterdam’ın dünyaca ünlü ve turistler tarafından da en çok ziyaret edilen bir nevi serbest bölgesidir.

Amsterdam denince akla gelenler arasında ilk sırayı hiç şüphesiz kırmızı fener mahallesi alıyor. Daha sonrasında çiçek pazarları, kanal turları ve tabiki serbest olan ot içme konuları.

Red Light District Amsterdam
Red Light District

Serbest desem de bundan nası olsa sınırsız özgürlük, ne yaparsam yaparım kimse karışmıyor anlamı çıkarmayıp yazımın devamını okursanız geziniz boyunca hiçbir sorun yaşamazsınız.

Şimdi herkesin merak ettiği ve daha Hollandaya gitmeden Amsterdam Gezilecek Yerler listesine eklediği bu sokağı gözlemlediğim tüm yönleriyle anlatmaya başlayalım.

1.Red Light District Nerede?

Amsterdam Kırmızı Sokak Adres sormanıza gerek kalmadan kolayca bulabileceğiniz şehrin tam ortasında, Dam Meydanı‘na 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bir konumdadır.

Red Light District Nerede
Red Light District Nerede ve Nasıl Gidilir

Resimde çizdiğim bölge 6500 metre karelik 300 kabinin, farklı caffee shop dükkanlarının ve cinsellik odaklı müzelerin olduğu Red Light District bölgesidir.

Şehrin en önemli meydanı olduğu için eğer tercih ederseniz tramway, otobüs gibi birçok ulaşım seçeneğiniz de olacaktır.

Gündüz saatlerinde “burası mıymış” dedirtecek sakinlikte olur ama akşam saatlerinde yoğunluk artar ve gece tıka basa dolar.

Sizin İçin Seçtiğim Red Light Bölgesindeki En İyi Otel ve Hostelleri Şuradan Görebilirsiniz.

2.Red Light District Ulaşım

Bölgeye ulaşım için en kolay yol tramway hattını kullanmaktır. 4,9,16 ve 24 numaralı tramwaylar ile Red Light District bölgesine kısa sürede varabilirsiniz.

Diğer seçeneğiniz otobüs. 755, 757, 759, 761 ve 763 numaralı otobüslere binerek Dam Meydanında inebilir ve kısa bir yürüme mesafesinin ardından sokağa ulaşabilirsiniz.

Son olarak önerdiğim (eğer yaz mevsimi ise) bisiklet kiralayarak gitmek. Hollanda’da zaten göreceksiniz heryer bisiklet. Belki arabadan çok bisiklet var diyebilirim. Gezi başlangıcınızda bisiklet kiralamak hem ekonomik hemde nostaljik bir seçim olacaktır.

3.Red Light District Geçmişi

Bu sokağın hikayesi 13. yüzyılda deniz ticaretinin artmasından sonra Amsterdam’ın Damrak bölgesine liman kurulmasıyla başlıyor.

Ticaret için bölgeye gelen denizciler bu bölgedeki sevgililerini yolcu etmelerinden sonra sarı renkli ışıklar yakarak yas tutuyorlar ve bekledikleri adam geri gelince ışığı kırmızıya çeviriyorlarmış.

Red Light District Bölgesi
Amsterdam Red Light District Bölgesi

Zamanla bu ritüel denizcilerin burada paralarını fuhuş ve gece hayatı için harcamaya başlamasıyla sonlanıyor ve bölgenin kaderi değişiyor.

Bir süre sonra iyice yaygınlaşan uyuşturucu ve fuhuş yüzünden bölgede suç oranı artmış ve bu sebeple devlet bu olayları kontol altına almak için yasallaştırmış.

Bir dönem din adamlarının ve evli olanların girişinin yasaklanandığı Kırmızı Fener Sokağı, 1578 yılında yapılan devrim zamanında tamamen kapatılmak zorunda bırakılmıştır.

Sokaktaki evlerin kapatılmasından sonra kumar salonları, klüpler ve gizli coffeshoplar genelev olarak kullanılmaya başlanmış ve önüne geçilemeyeceği anlaşılarak 20. yüzyılda Red Light District Sokağı fuhuş ve hafif uyuşturucu kullanımına tamamen serbest bırakılmış.

4.Red Light District Gezi Yorumları

Sıra geldi Kırmızı Fener Sokağı gezi yorumları bölümüne…

Sokağa girdiğiniz anda eğer benim gibi daha önce kullanmadıysanız garipseyeceğiniz bir yoğun koku ile karşılaşıyorsunuz. Daha sonra öğrendim ki bu ot kokusuymuş.

Evet, hafif uyuşturucu kullanımının serbest olduğu bölgede buna şaşırmamak gerek. Gezerken içenlere sıkça rastlıyordum ama bu bölgede daha yoğun olduğu için kokuyu farketmemek imkansız bir hal alıyor.

Amsterdam Kırmızı Fener Sokağı Kabinler
Amsterdam Red Light Sokağı Kabinler

Amsterdam Gece Hayatı yazımı okuyarak şehrin gece saatlerinde canlanan eğlence mekanları ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Seksin serbest olduğu ülkeler arasında yer alan Hollanda’nın bu sokağında akşam saatlerinde tam 300 kabinde yanmaya başlayan kırmızı neon ışıklar bölgenin görünümünü bir anda değiştiriyor ve insanlar buraya doğru gelmeye başlıyorlar.

Kabin camlarında dans eden, farklı kostümler giyen ve sizi davet eden kadınları görmeye başlıyorsunuz. Bu Amsterdam’da Gece Hayatının başladığı anlamına geliyor.

Kabinlerde göreceğiniz perdeler açıksa bu içerideki bayanın müsait olunduğunu, eğer perdeler kapalıysa müsait olmadığını gösteriyor. Ve en önemlisi eğer mavi ışıklı bir kabin görürseniz bu içeridekinin trans olduğunu anlatıyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi buradaki serbestlik devlet kontrolünde olduğu için kabinlerdeki bayanlardan sağlık belgesi, oturma izni ve çalışma izni gibi belgeler isteniyor. Yani kısacası kabinlerdeki fahişeler sıkı bir denetim altında.

Amsterdam Red Light District Fiyat 50-100 Euro arasında değişiyor. Ancak daha öncesinde kadının sizi kabul etmesi gerekiyor. Yani paranızın olması ile iş bitmiyor.

5.Red Ligth District Bölgesi

Amsterdam Kırmızı Fener Sokağı‘ında bu kabinler dışında seks müzeleri, seks shop mağazaları ve seks tiyatro şovlarına rastlamak mümkün.

Seks tiyatrolarında 5 kısa şov sergileniyor. Striptiz ve komedinin birleştiği bu şovlarda bazen seyirciler de tiyatro oyununun bir parçası olabiliyor. Yani sizi her an sahneye davet edebilirler.

Hollanda Amsterdam Coffeeshop
Amsterdam Coffeeshop Kültürü

Ve tabiki Coffeeshoplar. Yine en çok ilgi gören ve hafif uyuşturucuların satıldığı dükkanlar bunlar. Eğer kullanacaksanız bu dükkanlardan almak zorundasınız, diğer türlü yasak. Kendim sararım, kendim içerim veya dönerken götüreyim olayına girmeye çalışmayın.

Bildiğimiz cafe tarzı olan bu dükkanlara girip 18 yaş üstü olduğunuzu belgeledikten sonra fiyatı 5 Eurodan başlayan marijuanalardan alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra cafeeshopta veya sokakta içebilirsiniz.

Belki ot kullanmıyorsunuz ama yinede caffeeshop hoşunuza gitti ve bir kokteyl ile sigaramı içerim düşüncesiyle içeri girdiniz. Fakat bilmeniz gereken birşey var ki o da sigara yasak. Evet ot serbest ama sigara yasak.

6.Amsterdam’da Ot ve Mantar

Amsterdam’da kafa yapan mantar nerede bulunur? bu sorunun cevabını pek çok kişi merak ediyor. Tabiki yasal olan caffeeshoplarda.

Amsterdam Smart Shop Dükkanları
Amsterdam Smart Shop

Caffeeshoplarda satılan ot, kenevirin kurutulmasıyla elde edilen ve tütün şeklinde parçalanıp sigara haline getirilerek sarılıp içilen bir tür kötü alışkanlık diyelim.

Içenleri gördüğüm kadarıyla bu ot bir süre mutluluk duygusu veriyor ve başka birşey düşünemiyorsunuz. Tabiki bunlar hafif uyuşturucu oldukları için etkileri çok uzun sürmüyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz The Bulldog, Amsterdam’ın en popüler ve ilk açılan coffe shop dükkanı. Cafe içerisinde küçük bir cannabis (marijuana) müzesi bulunuyor. Gözlemlediğim kadarıyla gelen turistler en çok space cake siparişi veriyor. Sanırım meşhur birşey.

Keki yiyenler yarım saat içerisinde kolunu kaldıramayacak hale geliyor sonra uyukluyor. Ve ilginç bir bilgi daha, bu cafede telefonla konuşmak yasak.

Bu sokakta her köşe başında içenleri gördüğünüz için de “ya saçmalarsam”, “kendimden geçersem”, “birine sataşırsam” gibi endişeleriniz olmadığından kimseden çekinme gibi bir durumunuz olmuyor. Çünkü herkes zaten aynı şeyi içiyor.

Amsterdam ot çeşitleri bakımından oldukça zengin bir şehir. Ot beni kesmez diyenlerin gittikleri yer ise Smart Shop. Hap ve mantar satışlarının olduğu bu dükkanlarda farklı sertliklerde ürünler bulunur. Derecesi sizin ne kadar uçmak istediğinize bağlı.

7.Red Light District’te Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ne kadar bazı konularda serbest bölge olsa da kırmızı fener sokağı‘nın da uyulması gereken bazı kuralları var.

Kırmızı Fener Sokağı Resim Çekmek
Kırmızı Fener Sokağında Kadınların Resmini Çekmek Kesinlikle Yasak

Öncelikle herkesin ilk aklına gelenden başlayalım. Evet, kadınların bulunduğu genelev kabinlerinin resimlerini veya videolarını çekmek yasak. Bölge kameralarla sürekli izlenir ve etrafta onlarca sivil polis vardır.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı mutlaka okuyun.

Fotoğraf veya video çektiğinizi anladıkları anda dışarı çıkabilir ve size bağırabilirler. Zaten polis hemen o noktaya geleceği ve görüntüleri sildireceği için böyle bir işe kalkışmamanız en doğrusu olur.

Sokakta yasal olan ot satıcı dükkanları dışında birde illegal olarak bu işi yürütmeye çalışanlar olabiliyor. Genelde Surinamlı ve zenci satıcılar “koko-koko” diyerek size seslenebilir. Cevap vermeyin, hatta fiyat bile sormayın.

Caffeeshoplarda sigara içmek ve sokakta alkol içmek kesinlikle yasak. Zaten gerekli uyarılar olduğu için “bilmiyordum” gibi bir cümle kabul etmeden maddi ceza alabilirsiniz.

8.Red Light District Hakkında Bilgi

Amsterdam Red Light District Sokakları
Red Light District Sokaklar
  • Sanılanın aksine Kırmızı fener sokağı Hollanda’nın en güvenli bölgelerinden biridir.
  • Bölge güvenlik kameralarıyla 7/24 izlenmekte ve sivil polisler dolaşmaktadır.
  • Kabinlerdeki kadınların gerekirse kullanmak için acil durum butonları vardır ve bu hemen bir polisin oraya gelmesini sağlar.
  • Bazı kabinlerde kadın değilde tasarımcıların sanat eserlerini göreceksiniz, bunun sebebi Amsterdam’ın sadece fuhuş ile anılmamak istemesidir.
  • Ot ve mantar satışları yasal olarak devlet kontrolünde yapılmaktadır.
  • Kanal çevresinde korkuluk olmadığı için ortalama yılda 15 kişi düşerek hayatını kaybediyormuş.
  • Hollanda Hayat Kadınları anlamında izinsiz-kaçak oturum sağlayanlara da ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 25 bin kaçak hayat kadınının olduğu söyleniyor.

Amsterdam’ın marjinal bölgesi Kırmızı Fener Sokağı hakkında anlatacaklarım bu kadar. Son olarak sanılanın aksine bu bölgede bayan turistlerin de rahatça gezebildiğini ve yazımda belirttiğim ayrıntılara dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamayacağınızı hatırlatırım.

Bölge hakkında görüş, merak ettikleriniz ve eğer yeni bir tarihte gittiyseniz (varsa) değişiklikleri yazımın altına yorum olarak yazabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here