Rijksmuseum, Amsterdam Müzeler Bölgesi konumlu Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi olarak bilinir.

Müze 18. yüzyılda Lahey’de Hollanda’nın şehir yöneticilerine ait sanat eserlerinin sergiye sunulması için kurulmuş. 1808 yılında ise Hollanda kralı Louis Bonaparte’ın isteği üzerine Amsterdam’a taşınmış.

Rijksmuseum
Rijksmuseum Sanat Müzesi

1890 yılında müzeye yeni bir bölüm eklenmiş. Bu bölüm eklenirken Hollanda’da yıkılmış binaların parçaları kullanılarak Hollanda mimarisi ile birebir uyum sağlanmış.

Müzede sanat ve tarih alanlarında birçok değerli koleksiyona ait eserler sergileniyor. Bunlar arasında Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt en çok ilgi gören eserlerden.

Rijksmuseum Müzesi I Amsterdam
Rijksmuseum Müzesi – Harika Gemi Maketi

Ayrıca savaş kostümleri, eski halılar, heykeller ve mobilyalar gibi eski çağları anlatan birçok obje ile karşılaşmak mümkün. Özellikle bebek evi koleksiyonu üzerinde çok büyük emekler olduğu belli olan harika bir çalışma ürünüdür.

Rijksmuseum giriş ücreti 2018 yılında 17 Euro olarak belirlenmiş. 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu müze Van Gogh Müzesi‘nin tam karşısında kalıyor.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımda şehir hakkında tüm detayları anlattım.

Son söz olarak fotoğraf çekmenin serbest olduğunu ve I Amsterdam maketinin üzerine çıkıp fotoğraf çekebileceğinizi de hatırlatalım. Yalnız maketin önü çok kalabalık olduğu için istediğiniz fotoğrafı yakalamakta zorlanabilirsiniz.

I Amsterdam maketin önündeki buz pistinde ufak bir köprü göreceksiniz. O köprüye gidip selfie veya normal çekimle tüm yazıyı da kapsayan harika fotoğraflar çekebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here