Amsterdam Van Gogh Müzesi kentin en popüler ve çok turist çeken, sanatsever Hollandalılar tarafından da çok sık ziyaret edilen bir turistik galeridir.

Şehir kargaşasından uzak rijksmuseum bölgesinde yeşil bir alana sahip ve ilk bakışta modern görüntüsüyle dikkat çeken müze 1973 yılında eski dönemin ve hala günümüzün en önemli, dünyaca ünlü ressamı olan Van Gogh anısına, onun eserlerini sergilemek amacıyla inşa edilmiştir.

Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi Amsterdam Hollanda

2002 yılında müzedeki resimlerin bir kısmının çalınması ve hala bulunamaması gibi trajik bir olaydan sonra popülerliği dahada artan müzede ressamın tüm eserleri ve mektupları sergilenmektedir.

Van Gogh eserleri dışında Monet, Sisley, Caillebotte, Cezanne ve Manet gibi önemli ressamların tablolarını da görebilirsiniz.

Müzede gezerken van gogh hayatı ve eserleri konulu sesli tanıtımı dinlediğimde ismi pek bilinmesede kardeşi Theodore Van Gogh’un da ressamın hayatındaki başarılarda çok fazla payı olduğunu anladım.

Van Gogh Müzesi Tablolar
Van Gogh Müzesi Sanat Eserleri

Van Gogh Müzesi bilet ücreti 18 Euro olmakla birlikte I Amsterdam Card ile ücretsiz giriş sağlanabilmektedir. Amsterdam Gezi Rehberi yazımda da ayrıntılı şekilde anlattığım gibi bu kart turistlere birçok avantaj sağlıyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here